Wróć

Nowe zalecenia KNF dla Banków. Będzie trudniej o kredyt. Trzeba się spieszyć

Od października 2021 roku stopy procentowe w Polsce bardzo mocno poszły w górę (z 0,1 do 3,5 proc.). Dla osób, które dopiero planują zakup mieszkania, oznacza to spore kłopoty.

Rosnące stopy procentowe przekładają się nie tylko koszt kredytu, ale i coraz trudniej jest uzyskać pieniądze z Banku, z powodu malejącej zdolności kredytowej.

W poniedziałek 7 marca urzędnicy Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), skierowali pismo do prezesów zarządów banków, w którym zarekomendowali kilka zmian, które mają zmniejszyć ryzyko kredytowe.

Banki, powinny do końca marca wdrożyć te oto, trzy nowe rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego:

  1. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej, Banki mają uwzględniać wyższe koszty utrzymania gospodarstwa domowego, co ma związek m.in. z wysoką inflacją.
  2. Środki przeznaczane na comiesięczną spłatę rat (i innych zobowiązań finansowych) nie mają przekraczać progu:

    – 40 % dochodów dla osób o niższych zarobkach,

    – 50 % dochodów w przypadku osób z wyższym wynagrodzeniem
  3. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej, Banki mają przyjmować oprocentowanie wyższe o 5 punktów procentowych

    (dotychczas, KNF rekomendowała, aby oprocentowanie do analiz zdolności kredytowych podwyższać o 2,5 pkt proc.)

Trzecia rekomendacja, budzi u części ekspertów spore kontrowersje, jednakże, należy przypomnieć, że nawet obecnie, wiele instytucji finansowych stosuje większy bufor, który, naturalnie uwzględnia możliwość wzrostu stóp procentowych o więcej niż rekomendowane – dotychczas – przez Komisję Nadzoru Finansowego 2,5 punktu procentowego.

W związku z nowymi rekomendacjami KNF, osoby, planujące zaciągnięcie kredytu hipotecznego, nie powinny dłużej zwlekać z decyzją.

Banki dostały od KNF czas do końca marca 2022 roku na dostosowanie się do nowych rekomendacji, także, najważniejsze, żeby złożyć wniosek kredytowy jak najszybciej.

Jakkolwiek, Bankom zależy przecież na sprzedaży kredytów – na tym wszakże zarabiają – będą więc tak kalkulować, żeby klienci “mieścili się” w nowych limitach.

Używamy ciasteczek dla sprawniejszego korzystania ze strony. Polityka prywatności