Wróć

Jak uzyskać kredyt hipoteczny na dom bez pozwolenia

Rządowy program Nowy Ład wprowadził wiele zmian – także w zakresie budownictwa mieszkaniowego. Jedną z takich kluczowych zmian jest możliwość wybudowania domu o powierzchni do 70 m 2 bez jakiegokolwiek pozwolenia na budowę. W praktyce oznacza to, iż nie ma konieczności prowadzenia dziennika budowy i zatrudniania jej kierownika. Jednak nie jest to jednoznaczne z tym, iż nie trzeba spełniać żadnych warunków formalnych. O czym zatem trzeba pamiętać planując budowę takiego domu?

Dom bez formalności – o czym trzeba pamiętać?

Decydując się na wybudowanie domu bez pozwolenia i formalności trzeba pamiętać o tym, iż musi być spełnionych kilka podstawowych warunków. Te najważniejsze to:

 • dom nie może przekraczać powierzchni 70 mkw
 • dom może być przeznaczony jedynie na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych (obowiązkowe jest złożenie specjalnego oświadczenia)
 • dom musi być wolnostojący
 • dom nie może posiadać więcej niż dwóch kondygnacji
 • obszar oddziaływania domu musi całkowicie mieścić się na działce, na której został zaprojektowany (przykładowo – nie może zacieniać działki będącej w sąsiedztwie
 • Oprócz tego – pomimo braku zezwolenia na budowę – należy zgłosić zamiar rozpoczęcia inwestycji, a do tego zgłoszenia należy dołączyć projekt budowy i zagospodarowania działki, oświadczenie o przeznaczeniu budynku do własnych celów mieszkaniowych i oświadczenie o odpowiedzialności za kierowanie budową (to ostatnie jest konieczne w przypadku braku kierownika budowy). Dodatkowo trzeba poinformować odpowiedni organ administracyjny o planowanej dacie rozpoczęcia budowy.

  Dom bez pozwolenia a kredyt hipoteczny

  Możliwość wybudowania domu bez pozwolenia wcale nie oznacza, iż koszt tej budowy będzie niski. Dlatego też w większości przypadków nie obejdzie się bez kredytu hipotecznego. Dlatego istotne jest zapytanie, czy uzyskanie takiego kredytu będzie w ogóle możliwe (tym bardzie, że w przypadku standardowego kredytu hipotecznego niezbędne jest dołączenie prawomocnego pozwolenia na budowę). Okazuje się, iż zdecydowana większość banków analizuje możliwości wprowadzenia takiej oferty i pracuje nad wdrożeniem nowych rozwiązań. Jednocześnie trzeba tu zaznaczyć, iż bez względu na rodzaj budowy dalej warunkiem uzyskania ewentualnego kredytu będzie zdolność kredytowa osoby ubiegającej się o taką pożyczkę.

  Jakie są szanse na kredyt hipoteczny na dom bez pozwolenia?

  Dom bez pozwolenia to jedna z opcji na szybkie i w miarę bezproblemowe wybudowanie domu. Po pierwszych analizach wydaje się, iż uzyskanie kredytu na taką budowę będzie możliwe w niemal każdym polskim banku, który w swojej ofercie posiada obecnie kredyty hipoteczne.

  Jako ekspert finansowy i doradca kredytowy możesz liczyć na moje wsparcie w uzyskaniu kredytu hipotecznego na budowę domu, również tego bez pozwolenia. Pomogę Ci w całym procesie wnioskowania, jak i z potrzebną dokumentacją.

  Używamy ciasteczek dla sprawniejszego korzystania ze strony. Polityka prywatności