Wróć

Budowa Domu

Kiedy starać się o kredyt na budowę domu? Tak naprawdę każdy termin jest dobry jednakże warto pamiętać o porach roku. Gdy za oknem dzień jest coraz krótszy a temperatura spada poniżej zera to w tak zwanej budowlance czas zaczyna zwalniać – podobnie jest z budową domu. Nie oznacza to, że budowa jest niemożliwa, ale na pewno będzie trudniejsza i wolniejsza. Żeby wszystko poszło sprawnie polecam staranie się o kredyt w okresie zimowym. Jest kilka powodów:

  1. Wybór projektu: bardzo oczywista sprawa, w sieci można znaleźć wiele ciekawych propozycji w bardzo przystępnych cenach. Schody zaczynają się pojawiać w momencie kiedy chcemy zmienić projekt – zmiany projektowe (adaptacje) potrafią kosztować tyle samo co sam projekt, a często nawet więcej ( zależy od zakresu zmian).
  1. Uzyskanie pozwolenia na budowę. To kolejny krok po zakupie projektu, zbieramy niezbędne dokumenty (takie jak np. wypis i wyrys, warunki zabudowy lub plan zagospodarowania przestrzennego, projekt, mapki itp.). Dokumenty składne są do urzędu dla danego miejsca gdzie znajduje się działka.

Na te formalności musimy zarezerwować kilka tygodni – pewne rzeczy mogą pójść bardzo sprawnie jeśli np. nie będzie zmian aranżacyjnych lub z urzędem będziemy „na telefon”. 

Realny termin wypłaty kredytu wacha się od 4 do 6 tygodni. Zależy on od oferty banku- im lepsza oferta tym bank ma więcej zapytań i wniosków do przeanalizowania. Bywa tak, że w niektórych bankach czeka się na odpowiedź nawet dwa miesiące. Jako ekspert od kredytów hipotecznych zawsze składam wniosek do kilku banków by móc porównać ofertę, ale też ze względu na czas.

Załóżmy następujący scenariusz: jest październik/listopad/grudzień mam działkę lub ją kupiłem, kupuję projekt i składam wniosek o pozwolenie na budowę. Mając pozwolenie na budowę mogę złożyć wniosek o kredyt. Kredyt otrzymuje w ciągu 6 tygodni (od złożenia wniosku do podpisanej umowy) – środki są gotowe do wypłaty. Warunkiem wypłaty kredytu najczęściej będzie wpis do hipoteki (składa się go w sądzie wieczysto księgowym, a sam wniosek kosztuje 200zł – pomogę Ci go wypełnić). Mamy przełom lutego/marca czyli wiosnę. Wtedy dzień jest dłuższy, a temperatura dodatnia. To jest najlepszy moment żeby wystartować z budową i zamknąć ją w danym roku. Przecież wykończenie w środku będzie można robić zimą jeśli już będzie ogrzewanie. 

Oczywiście złożenie wniosku kredytowego jest też możliwe w lutym, marcu etc. Chodzi tylko o to by wykorzystać maksymalnie dobrą pogodę i długość dnia.

Pamiętaj!:

– Część banków stosuje minimalny koszt budowy np. 2500 zł/m2 oznacza to że wybudowanie 100 metrowego domu kosztuje min. 250.000, na tyle musi być sporządzony kosztorys budowlany.

– Wkładem własnym: może być działka, ale także wkład wniesiony w budowę (możesz budować na początku ze swoich środków i skończyć przy pomocy kredytu).

– Kredyt na budowę jest wypłacany w transzach. Bank w ten sposób zabezpiecza się i będzie wypłacał środki zgodnie z postępem prac (przed wypłatą transzy będzie chciał zdjęcia lub będzie wysyłał inspektora)

– Ratę płacisz od wypłaconej transzy, a nie od całości kredytu. Wraz z wypłatą kolejnych transz rata wzrasta. Osiąga swój poziom docelowy jak będą wypłacone wszystkie transze. 

– Jeśli okaże się że zakładany zakres prac udało Ci się wykonać bez uruchamiania wszystkich transz to możesz je anulować (najczęściej jest to aneks) i Twój kredyt zostanie pomniejszony.  

– Możesz uzyskać kredyt na 90% wartości nieruchomości (jako wartość nieruchomości przyjmuje się wartość domu który będzie stał w przyszłości. Wartość ta uzyskiwana jest na podstawie wyceny nieruchomości).

– Okres kredytowania: do 35 lat z ratami równymi lub malejącymi.

– Od Ciebie zależy standard: czy będzie to stan deweloperski czy stan wykończony.

– Większość banków nie wymaga faktur – jest to bardzo elastyczne rozwiązanie. W szczególności gdy budujemy tak zwanym systemem gospodarczym. 

– Istnieje możliwość zakupu oraz budowy jednym kredytem.

Umów się na spotkanie z Ekspertem Finansowym i sprawdź wszystkie możliwości i parametry. Na spotkaniu również dostaniesz listę dokumentów, które są niezbędne by uzyskać kredyt na budowę wymarzonego domu.

BK

Używamy ciasteczek dla sprawniejszego korzystania ze strony. Polityka prywatności