Banki wciąż czekają na kluczową decyzję Komisji Europejskiej w sprawie zmiany wskaźnika, który zastąpi obecnie obowiązujący LIBOR. Na rozporządzenie czekają również osoby posiadające kredyty we frankach, których raty wyliczane są w oparciu o stawkę referencyjną LIBOR.
Czy będzie to oznaczało konieczność aneksowania dotychczasowych umów o kredyty hipoteczne zaciągnięte w CHF ?
Wkrótce banki spotkają się ze sporym problemem, ponieważ stawki LIBOR wraz z końcem roku przestaną być publikowane. Jest to istotne, ponieważ są one wpisane w umowach kredytów hipotecznych jako część oprocentowania. Brak informacji ze strony Komisji Europejskiej, która wyznacza zamiennik wskaźnika LIBOR CHF może wywołać straty finansowe banków.
Na początku sierpnia 2021 roku, Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne projektu rozporządzenia, gdzie wspomniała o:
SARON 3 months Compound Rate (SAR3MC) jako zamienniku LIBOR CHF 3M.
Kiedy Komisja Europejska wyda rozporządzenie, w którym poda zamiennik obowiązującego wskaźnika, banki będą musiały być gotowe na natychmiastową zmianę.
Specjalizuję się w kredytach hipotecznych, gotówkowych i konsolidacyjnych. Na rynku finansowym funkcjonuję od 14 lat, swoje pierwsze umiejętności nabyłem w banku a następnie w największej polskiej firmie zajmującej się pośrednictwem kredytowym.
Współpracuje tylko ze sprawdzonymi instytucjami finansowymi. Moim priorytetem jest dopasowanie najkorzystniejszego finansowania. A co to jest najkorzystniejsze finansowanie? Najniższe oprocentowanie? Najniższa prowizja? A może coś innego? Do każdej transakcji podchodzę indywidualnie bo każdy klient ma inne wymagania: jeden szuka kredytu długoterminowego a inny kredytu na flipa i najważniejsze będzie brak prowizji za udzielenie i od wcześniejszej spłaty.
Spotkajmy się i porozmawiajmy.