Wróć

Wzrost stóp procentowych. Kredyty hipoteczne drożeją, a depozyty ?

Stopy procentowe a oprocentowanie lokat – jak to działa ?

Oprocentowanie depozytów w Bankach komercyjnych, jest ustalane w oparciu o różne czynniki składowe, jednakże wysokość podstawowych stóp procentowych NBP, pozostaje tym najistotniejszym czynnikiem.

Jeżeli Bank komercyjny, lub inna instytucja finansowa, potrzebuje kapitału, to może zaciągnąć pożyczkę w Banku Centralnym, po koszcie odpowiadającym stopie lombardowej.

Ze względu na stosunkowo wysoki koszt takiej pożyczki, Banki komercyjne, preferują zaciągać zobowiązanie u innych banków komercyjnych – po stopie WIBOR, albo… pożyczają środki od Klientów indywidualnych w ramach depozytów (lokat) terminowych.

Gdy rosną stopy procentowe, komercyjne instytucje finansowe muszą pożyczać pieniądze z banku centralnego drożej. W celu uniknięcia tych kosztów, Banki najczęściej podnoszą oprocentowanie lokat terminowych, aby uatrakcyjnić swoją ofertę na tle konkurencji i przyciągnąć uwagę (a co za tym “idzie”: pieniądze) indywidualnych klientów.

Należy zwrócić uwagę na to, że w sytuacji, kiedy Banki posiadają dużo pieniędzy, to najczęściej “zwlekają” z podnoszeniem oprocentowania lokat, pomimo wzrostu stóp procentowych.

Jeśli stopy procentowe spadają, Banki pożyczają pieniądze taniej z Banku Centralnego, zatem, nie mają “dodatkowych powodów”, aby sięgać do portfeli klientów indywidualnych.

W efekcie, zazwyczaj, następuje obniżenie oprocentowania na lokatach bankowych.

Używamy ciasteczek dla sprawniejszego korzystania ze strony. Polityka prywatności