Strona główna » Słownik terminów

Słownik terminów finansowych

Kredyty hipoteczne

Ostatnie publikacje

Często zadawane pytania:

Co to jest wskaźnik LTV?

Jest to skrót z angielskiego „Loan To Value” oznaczający stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości. Jeżeli kredytobiorca weźmie kredyt w wysokości 200000 zł na mieszkanie o wartości 350000 zł, LTV wyniesie wtedy 57,14%. Warto zaznaczyć, że wskaźnik ten w istotny sposób wpływa na cenę kredytu.

Załóżmy że jeden kredytobiorca kupuje mieszkanie za 500000 zł i bierze kredyt w wysokości 450000 zł (czyli jego wkład własny to 10%), a inny kredytobiorca również bierze kredyt na 450000 zł, ale nieruchomość kosztuje 562500 zł (czyli  ma 20% wkładu własnego).

Mimo że kwota kredytu jest taka sama to oferty będą zupełnie inne. Oferta z 20% wkładem będzie na dużo lepszych warunkach (marża będzie niższa i nie będzie ubezpieczenia niskiego wkładu –  niektóre banki mają takie ubezpieczenie!).

Co to wskaźnik WIBOR i jak wpływa na raty kredytu?

Wskaźnik WIBOR – Warsaw Interbank Offered Rate – to częściowy wyznacznik wysokości rat kredytu hipotecznego. Jest on zmienny i na przestrzeni czasu może maleć i wzrastać, zmieniając miesięczne zobowiązanie kredytowe.

Warto również pamiętać, że oprócz wskaźnika WIBOR, na oprocentowanie wpływa także marża, która jest stała i ustala ją bank. Marża banku jest uzależniona od wielu czynników takich jak np. wysokość wkładu własnego, dochody czy liczba dodatkowych produktów na które zdecyduje się klient.

Czym różni się kredyt mieszkaniowy od kredytu hipotecznego?

Kredyt mieszkaniowy to nic innego jak rodzaj kredytu hipotecznego. Można go zaciągnąć na remont, wykończenie, budowę bądź rozbudowę. Musimy jednak pamiętać, że kredyt mieszkaniowy zobowiązuje kredytobiorcę do sfinansowania nieruchomości, w której faktycznie będzie mieszkał on lub jego krewny. Cel nie może mieć charakteru zarobkowego.

więcej Pytań i odpowiedzi w: Sekcji FAQ

Social Media

Używamy ciasteczek dla sprawniejszego korzystania ze strony.