Strona główna » Słownik terminów

Słownik terminów finansowych

Kredyty hipoteczne

Ostatnie publikacje

Często zadawane pytania:

Czy niski wkład własny wiąże się z dodatkowymi kosztami kredytu hipotecznego?

Przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, bank wymaga zazwyczaj wkładu własnego w wysokości min. 20%. Jeśli wnioskujący dysponuje mniejszą kwotą na ten cel, bank może wyrazić zgodę na udzielenie kredytu, jednak może to skutkować wyższą marżą. Listę banków, które nie naliczają dodatkowych kosztów w związku z niskim wkładem własnym znajdziesz w moim artykule
Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego – czym jest i jak działa?

Czy dostanę kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Uzyskanie krdytu hipotecznego bez wkładu własnego umożliwia program “Mieszkanie bez wkładu własnego”, jednak aby wziąć w nim udział trzeba spełniać określone warunki. Kredyt, który otrzymamy od banku w ramach tego programu będzie wynosił dokładnie 100%. Więcej o warunkach, które trzeba spełnić, aby móc skorzystać z programu “Mieszkanie bez wkładu własnego” przeczytasz w moim artykule.

Co to jest wskaźnik LTV?

Jest to skrót z angielskiego “Loan To Value” oznaczający stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości. Jeżeli kredytobiorca weźmie kredyt w wysokości 200000 zł na mieszkanie o wartości 350000 zł, LTV wyniesie wtedy 57,14%. Warto zaznaczyć, że wskaźnik ten w istotny sposób wpływa na cenę kredytu.

Załóżmy że jeden kredytobiorca kupuje mieszkanie za 500000 zł i bierze kredyt w wysokości 450000 zł (czyli jego wkład własny to 10%), a inny kredytobiorca również bierze kredyt na 450000 zł, ale nieruchomość kosztuje 562500 zł (czyli  ma 20% wkładu własnego).

Mimo że kwota kredytu jest taka sama to oferty będą zupełnie inne. Oferta z 20% wkładem będzie na dużo lepszych warunkach (marża będzie niższa i nie będzie ubezpieczenia niskiego wkładu –  niektóre banki mają takie ubezpieczenie!).

więcej Pytań i odpowiedzi w: Sekcji FAQ

Social Media

Używamy ciasteczek dla sprawniejszego korzystania ze strony. Polityka prywatności